Springfield 1911 Garrison Handgun .45 Auto 7rd Magazine(1) 4.25″ Barrel Wood Grips Blued
Springfield 1911 Garrison Handgun .45 Auto 7rd Magazine(1) 4.25″ Barrel Wood Grips Blued
$806.72
54 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Specifications:
- CALIBER: 9mm Luger
- COLOR: Blued
- BARREL: 4.25" Forged Stainless Steel Match Grade Fully Supported Ramp 1:16
- SLIDE: Forged Carbon Steel Blued
- FRAME: Forged Carbon Steel Blued
- SIGHTS: Low Profile Combat 3-Dot
- RECOIL SYSTEM: GI Style
- GRIPS: Thinline Wood
- MAGAZINES: (1) 7-Round
- WEIGHT: 34 oz
- LENGTH: 7.9"
- HEIGHT: 5.5"
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Springfield 1911 Garrison Handgun .45 Auto 7rd Magazine(1) 4.25″ Barrel Wood Grips Blued by Springfield Armory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397943721 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PX9418 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 |
| Length | 10.1500 |
| Magazine Included | 1 x 7 Round |
| Model | 1911 Garrison |
| Number of Magazines | 0 |
| Package Height | 2.2 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Beavertail |
| Shipping Weight | 3.1 |
| Sights | 3 Dot |
| Sights Type | 3-Dot Combat Low Profile |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
Specifications:
- CALIBER: 9mm Luger
- COLOR: Blued
- BARREL: 4.25" Forged Stainless Steel Match Grade Fully Supported Ramp 1:16
- SLIDE: Forged Carbon Steel Blued
- FRAME: Forged Carbon Steel Blued
- SIGHTS: Low Profile Combat 3-Dot
- RECOIL SYSTEM: GI Style
- GRIPS: Thinline Wood
- MAGAZINES: (1) 7-Round
- WEIGHT: 34 oz
- LENGTH: 7.9"
- HEIGHT: 5.5"
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Springfield 1911 Garrison Handgun .45 Auto 7rd Magazine(1) 4.25″ Barrel Wood Grips Blued by Springfield Armory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397943721 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PX9418 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 |
| Length | 10.1500 |
| Magazine Included | 1 x 7 Round |
| Model | 1911 Garrison |
| Number of Magazines | 0 |
| Package Height | 2.2 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Beavertail |
| Shipping Weight | 3.1 |
| Sights | 3 Dot |
| Sights Type | 3-Dot Combat Low Profile |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |











