Springfield 2020 Waypoint Rifle 6.5mm Creedmoor 5rd Magazine 22″ Carbon Fiber Barrel Ridgeline Camo Stock
Springfield 2020 Waypoint Rifle 6.5mm Creedmoor 5rd Magazine 22″ Carbon Fiber Barrel Ridgeline Camo Stock
$2,100.70
13 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
This 6.5 Creedmoor.-chambered rifle features a custom painted Evergreen carbon fiber stock for light weight and rugged strength and the carbon fiber barrel delivers precision performance downrange. See the way with the Model 2020 Waypoint.
Specifications:
- CALIBER: 6.5 Creedmoor
- COLOR: Ridgeline Camo
- BARREL: 22" Carbon Fiber 1:8 Desert Verde Cerakote H-256P
- RECEIVER: Model 2020 Stainless Steel Desert Verde Cerakote H-256P
- OPTIC MOUNTING: Picatiiny Mount Rem 700 SA Pattern 6-48 Screws
- BOLT: Fluted Stainless Steel Nitride
- STOCK: Hybrid Profile Carbon Fiber M-Lok
- TRIGGER: TriggerTech Adjustable 2.5 – 5 lbs
- MUZZLE DEVICE: SA Radial Brake Desert Verde Cerakote H-256P
- MAGAZINES: (1) 5-Round AICS Short Action
- WEIGHT: 6 lbs 12 oz
- LENGTH: 43.5"
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Springfield 2020 Waypoint Rifle 6.5mm Creedmoor 5rd Magazine 22″ Carbon Fiber Barrel Ridgeline Camo Stock by Springfield Armory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397939410 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | BAW92265CMCFD |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 43.5'' |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | 2020 Waypoint |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 13.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7.50" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 12.1 |
| Sights | No |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
This 6.5 Creedmoor.-chambered rifle features a custom painted Evergreen carbon fiber stock for light weight and rugged strength and the carbon fiber barrel delivers precision performance downrange. See the way with the Model 2020 Waypoint.
Specifications:
- CALIBER: 6.5 Creedmoor
- COLOR: Ridgeline Camo
- BARREL: 22" Carbon Fiber 1:8 Desert Verde Cerakote H-256P
- RECEIVER: Model 2020 Stainless Steel Desert Verde Cerakote H-256P
- OPTIC MOUNTING: Picatiiny Mount Rem 700 SA Pattern 6-48 Screws
- BOLT: Fluted Stainless Steel Nitride
- STOCK: Hybrid Profile Carbon Fiber M-Lok
- TRIGGER: TriggerTech Adjustable 2.5 – 5 lbs
- MUZZLE DEVICE: SA Radial Brake Desert Verde Cerakote H-256P
- MAGAZINES: (1) 5-Round AICS Short Action
- WEIGHT: 6 lbs 12 oz
- LENGTH: 43.5"
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Springfield 2020 Waypoint Rifle 6.5mm Creedmoor 5rd Magazine 22″ Carbon Fiber Barrel Ridgeline Camo Stock by Springfield Armory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397939410 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | BAW92265CMCFD |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 43.5'' |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | 2020 Waypoint |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 13.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7.50" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 12.1 |
| Sights | No |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |












