SPRINGFIELD ARMORY 1911 45 TRP SERVICE SS NS
SPRINGFIELD ARMORY 1911 45 TRP SERVICE SS NS
$1,590.23
16 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 706397919511 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PC9107LCA18 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 + 1 |
| Length | 13.5500 |
| Model | Tactical Response Pistol |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 5.2 |
| Package Width | 9.6 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Combat Tritium Night Sights |
| Sights Type | Night |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
| UPC | 706397919511 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PC9107LCA18 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 + 1 |
| Length | 13.5500 |
| Model | Tactical Response Pistol |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 5.2 |
| Package Width | 9.6 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Combat Tritium Night Sights |
| Sights Type | Night |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |











