SPRINGFIELD ARMORY EMISSARY 1911 45ACP 5″ BLK OR
SPRINGFIELD ARMORY EMISSARY 1911 45ACP 5″ BLK OR
$1,214.21
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 706397964603 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PX9230LAOS |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 8 |
| Length | 10.3 |
| Magazine Included | 2 x 8-Round |
| Model | 1911 Emissary |
| Number of Magazines | 2 8 rd. |
| Package Height | 2.1 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Beavertail |
| Shipping Weight | 3.8 |
| Sights | Tritium Front/Black Serrated Rear |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| UPC | 706397964603 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PX9230LAOS |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 8 |
| Length | 10.3 |
| Magazine Included | 2 x 8-Round |
| Model | 1911 Emissary |
| Number of Magazines | 2 8 rd. |
| Package Height | 2.1 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Beavertail |
| Shipping Weight | 3.8 |
| Sights | Tritium Front/Black Serrated Rear |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |












