SPRINGFIELD ARMORY HELLCAT PRO OSP 9MM FDE 17+1
SPRINGFIELD ARMORY HELLCAT PRO OSP 9MM FDE 17+1
$623.25
25 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 706397966096 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HCP9379FOSP |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 3.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Length | 10.5 |
| Model | Hellcat Pro |
| Mount | 1913 Picatinny |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 2.2 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Shipping Weight | 2.4 |
| Sights | NS Front Only |
| Sights Type | Contrast |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Magazine Included | 2 x 15-Round |
| Safety | No |
| UPC | 706397966096 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HCP9379FOSP |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 3.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Length | 10.5 |
| Model | Hellcat Pro |
| Mount | 1913 Picatinny |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 2.2 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Shipping Weight | 2.4 |
| Sights | NS Front Only |
| Sights Type | Contrast |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Magazine Included | 2 x 15-Round |
| Safety | No |












