SPRINGFIELD ARMORY M1A STD 22″ 308WIN BL/SYN CA
SPRINGFIELD ARMORY M1A STD 22″ 308WIN BL/SYN CA
$1,660.27
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 706397019068 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | MA9106CA |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 48 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 13.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-11" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 14.1 |
| Sights | Match Grade Aperture Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| UPC | 706397019068 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | MA9106CA |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 48 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 13.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-11" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 14.1 |
| Sights | Match Grade Aperture Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |











