Springfield Echelon 4.0C Handgun 9mm Luger 15(1)&18(1)rd Magazines 4″ Barrel Integral Compensator
Springfield Echelon 4.0C Handgun 9mm Luger 15(1)&18(1)rd Magazines 4″ Barrel Integral Compensator
$684.15
24 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Engineered for carry the Echelon 4.0C Comp retains the key features of the full-size model with a shorter 4-inch barrel and compact frame for enhanced concealability. The integral compensated slide assembly hosts a single port that redirects gas upward to reduce muzzle rise and improve control. Its revolutionary Variable Interface System provides unmatched direct-mount compatibility with today's leading red dot sights complemented by tritium U-Dot irons for fast target acquisition. The serialized Central Operating Group is housed in a compact frame offering a 15-round capacity with the flush magazine and 18 rounds with the extended magazine.
Specifications:
- Caliber: 9mm Luger
- Color: Black
- Barrel: 4" Hammer Forged Steel Melonite Finish 1:10
- Slide: Billet Machined Melonite Finish Optics-Ready Integral Compensator
- Frame: Black Polymer Small Grip Module
- Sights: Tritium / Luminescent Front Tactical Rack U-Dot™ Rear
- Recoil System: Captive
- Grip Width: 1.2"
- Magazines: (1) 15-Round (1) 18-Round
- Weight: 24 oz w/ Flush Mag 25 oz w/ Extended Mag
- Length: 7.25"
- Height: 5.125" w/ Flush Mag 6.125" w/ Extended Mag
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Springfield Echelon 4.0C Handgun 9mm Luger 15(1)&18(1)rd Magazines 4″ Barrel Integral Compensator by Springfield Armory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397982553 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | EC9409B-U-COMP |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 + 1 |
| Length | 7.25'' |
| Magazine Included | 1 x 18-Round |
| Model | Echelon |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 9.6 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Tactical |
| Shipping Weight | 2.8 |
| Sights | FS: Lum RS: Tact. Rack U-Dot |
| Sights Type | FIXED |
| Slide Description | Integrated Compensator/Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
Engineered for carry the Echelon 4.0C Comp retains the key features of the full-size model with a shorter 4-inch barrel and compact frame for enhanced concealability. The integral compensated slide assembly hosts a single port that redirects gas upward to reduce muzzle rise and improve control. Its revolutionary Variable Interface System provides unmatched direct-mount compatibility with today's leading red dot sights complemented by tritium U-Dot irons for fast target acquisition. The serialized Central Operating Group is housed in a compact frame offering a 15-round capacity with the flush magazine and 18 rounds with the extended magazine.
Specifications:
- Caliber: 9mm Luger
- Color: Black
- Barrel: 4" Hammer Forged Steel Melonite Finish 1:10
- Slide: Billet Machined Melonite Finish Optics-Ready Integral Compensator
- Frame: Black Polymer Small Grip Module
- Sights: Tritium / Luminescent Front Tactical Rack U-Dot™ Rear
- Recoil System: Captive
- Grip Width: 1.2"
- Magazines: (1) 15-Round (1) 18-Round
- Weight: 24 oz w/ Flush Mag 25 oz w/ Extended Mag
- Length: 7.25"
- Height: 5.125" w/ Flush Mag 6.125" w/ Extended Mag
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Springfield Echelon 4.0C Handgun 9mm Luger 15(1)&18(1)rd Magazines 4″ Barrel Integral Compensator by Springfield Armory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397982553 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | EC9409B-U-COMP |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 + 1 |
| Length | 7.25'' |
| Magazine Included | 1 x 18-Round |
| Model | Echelon |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 9.6 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Tactical |
| Shipping Weight | 2.8 |
| Sights | FS: Lum RS: Tact. Rack U-Dot |
| Sights Type | FIXED |
| Slide Description | Integrated Compensator/Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |












