Springfield XDM Elite OSP Compact CA Compliant Handgun 9mm Luger 10rd Magazines(2) 3.8″ Barrel
Springfield XDM Elite OSP Compact CA Compliant Handgun 9mm Luger 10rd Magazines(2) 3.8″ Barrel
$600.12
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The XD-M Elite Compact OSP features all the enhancements of the Elite line into a CCW-ready package. The Elite model utilizes an Enhanced Trigger Assembly(META) for the best trigger pull available on a polymer-framed pistol. Additional features include an ambidextrous slide stop improved slide serrations flared magwell and a capacity of 14 rounds. The combination of a compact barrel with a compact grip allows for a concealed carry option.
The OSP optics ready slide allows for dedicated adapter plates(sold separately) to be used in conjunction with a mini red dot.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Springfield XDM Elite OSP Compact CA Compliant Handgun 9mm Luger 10rd Magazines(2) 3.8″ Barrel by Springfield Armory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397977801 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XDME9389CBOSPCA |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.8" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 10.5 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 2.8 |
| Sights | FS: FO RS: Tact. Rack U-Dot |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
The XD-M Elite Compact OSP features all the enhancements of the Elite line into a CCW-ready package. The Elite model utilizes an Enhanced Trigger Assembly(META) for the best trigger pull available on a polymer-framed pistol. Additional features include an ambidextrous slide stop improved slide serrations flared magwell and a capacity of 14 rounds. The combination of a compact barrel with a compact grip allows for a concealed carry option.
The OSP optics ready slide allows for dedicated adapter plates(sold separately) to be used in conjunction with a mini red dot.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Springfield XDM Elite OSP Compact CA Compliant Handgun 9mm Luger 10rd Magazines(2) 3.8″ Barrel by Springfield Armory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397977801 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XDME9389CBOSPCA |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.8" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 10.5 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 2.8 |
| Sights | FS: FO RS: Tact. Rack U-Dot |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |












