Tanfoglio IFG TFCOMPACTF10 Force Compact F 10mm Auto Caliber with 3.62″ Barrel, 11+1 Capacity, Overall Black Finish, Picatinny Rail Frame, Serrated Steel Slide & Rubber Grip
Tanfoglio IFG TFCOMPACTF10 Force Compact F 10mm Auto Caliber with 3.62″ Barrel, 11+1 Capacity, Overall Black Finish, Picatinny Rail Frame, Serrated Steel Slide & Rubber Grip
$615.33
3 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The FORCE COMPACT model is a double action semiautomatic pistol with polymer frame with reduced size, weight and magazine capacity: this makes this model ideal for concealed carry and particularly suited for internal holster concealed carry configurations. It can have a cocked and locked safety mounted on the frame (F version) and a reversible magazine catch.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Tanfoglio IFG TFCOMPACTF10 Force Compact F 10mm Auto Caliber with 3.62″ Barrel, 11+1 Capacity, Overall Black Finish, Picatinny Rail Frame, Serrated Steel Slide & Rubber Grip by Tanfoglio? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 8051770131342 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | TFCOMPACTF10 |
| Action | Double Action Only |
| Barrel Length | 3.62" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 11 + 1 |
| Length | 12.5000 |
| Model | Force |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Double / Single Action |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 3.1 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Fixed, Interchangeable |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
The FORCE COMPACT model is a double action semiautomatic pistol with polymer frame with reduced size, weight and magazine capacity: this makes this model ideal for concealed carry and particularly suited for internal holster concealed carry configurations. It can have a cocked and locked safety mounted on the frame (F version) and a reversible magazine catch.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Tanfoglio IFG TFCOMPACTF10 Force Compact F 10mm Auto Caliber with 3.62″ Barrel, 11+1 Capacity, Overall Black Finish, Picatinny Rail Frame, Serrated Steel Slide & Rubber Grip by Tanfoglio? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 8051770131342 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | TFCOMPACTF10 |
| Action | Double Action Only |
| Barrel Length | 3.62" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 11 + 1 |
| Length | 12.5000 |
| Model | Force |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Double / Single Action |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 3.1 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Fixed, Interchangeable |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |












