Tanfoglio TFFORCES9 Force Esse 9mm Luger 16+1 4.40″ Stainless Steel Barrel, Black Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Textured Grip
Tanfoglio TFFORCES9 Force Esse 9mm Luger 16+1 4.40″ Stainless Steel Barrel, Black Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Textured Grip
$706.33
3 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Force ESSE model is the first Tanfoglio pistol with Striker Fired system.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Tanfoglio TFFORCES9 Force Esse 9mm Luger 16+1 4.40″ Stainless Steel Barrel, Black Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Textured Grip by Tanfoglio? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 8051770131366 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | TFFORCES9 |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 4.40" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 16 + 1 |
| Length | 12.5000 |
| Number of Magazines | 1 |
| Safety | Firing Pin/Thumb |
| Sights Type | FIXED |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Force ESSE model is the first Tanfoglio pistol with Striker Fired system.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Tanfoglio TFFORCES9 Force Esse 9mm Luger 16+1 4.40″ Stainless Steel Barrel, Black Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Textured Grip by Tanfoglio? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 8051770131366 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | TFFORCES9 |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 4.40" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 16 + 1 |
| Length | 12.5000 |
| Number of Magazines | 1 |
| Safety | Firing Pin/Thumb |
| Sights Type | FIXED |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |











