Taurus 11911019MM 1911 9mm Luger 9+1 5″ Barrel, Matte Black Finish Beavertail Frame, Serrated Matte Black Steel Slide & Checkered Polymer Grip Includes Magazine
Taurus 11911019MM 1911 9mm Luger 9+1 5″ Barrel, Matte Black Finish Beavertail Frame, Serrated Matte Black Steel Slide & Checkered Polymer Grip Includes Magazine
$457.70
200 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Destined to become the standard that all 1911 pistols are compared to, the Taurus 1911 offers you the most accurate and feature-laden model on the market today. Features hammer-forged grade steel frame, slide and barrel. The 1911 utilizes Novak drift adjustable sights and a firing pin/grip/manual safeties. Includes magazine.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Taurus 11911019MM 1911 9mm Luger 9+1 5″ Barrel, Matte Black Finish Beavertail Frame, Serrated Matte Black Steel Slide & Checkered Polymer Grip Includes Magazine by Taurus? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 725327618027 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 1-191101-9MM |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Length | 8.6 |
| Number of Magazines | 1 / 9 rd. |
| Package Height | 10.25 |
| Package Width | 3.25 |
| Product Type | 1911 |
| Safety | Firing Pin/Grip/Manual |
| Shipping Weight | 4.4 |
| Sights | Novak Drift Adjustable Front/Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |
Destined to become the standard that all 1911 pistols are compared to, the Taurus 1911 offers you the most accurate and feature-laden model on the market today. Features hammer-forged grade steel frame, slide and barrel. The 1911 utilizes Novak drift adjustable sights and a firing pin/grip/manual safeties. Includes magazine.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Taurus 11911019MM 1911 9mm Luger 9+1 5″ Barrel, Matte Black Finish Beavertail Frame, Serrated Matte Black Steel Slide & Checkered Polymer Grip Includes Magazine by Taurus? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 725327618027 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 1-191101-9MM |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Length | 8.6 |
| Number of Magazines | 1 / 9 rd. |
| Package Height | 10.25 |
| Package Width | 3.25 |
| Product Type | 1911 |
| Safety | Firing Pin/Grip/Manual |
| Shipping Weight | 4.4 |
| Sights | Novak Drift Adjustable Front/Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |












