Taurus 1G3B949G15 G3 Full Size Frame 9mm Luger 15+1 4″ Matte Stainless Steel Barrel, Matte Serrated Stainless Steel Slide, Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail, Gray Polymer Grip, Right Hand
Taurus 1G3B949G15 G3 Full Size Frame 9mm Luger 15+1 4″ Matte Stainless Steel Barrel, Matte Serrated Stainless Steel Slide, Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail, Gray Polymer Grip, Right Hand
$255.08
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The G3 features a polymer-frame profile with stippling patches across the grip for maximum control and retention in any shooting condition, an ergonomic palm swell and side-frame Memory Pads that provide quick, positive hand positioning. The frame has an integrated Picatinny rail. A manual/trigger safety. A refined element of the G3 is the 6-lb. trigger, designed with a smooth take-up and a surprisingly crisp, clean break exceeding that of typical striker-fired pistol trigger performance. A short reset promotes quick, controlled follow-up shots.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Taurus 1G3B949G15 G3 Full Size Frame 9mm Luger 15+1 4″ Matte Stainless Steel Barrel, Matte Serrated Stainless Steel Slide, Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail, Gray Polymer Grip, Right Hand by Taurus? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 725327625995 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 1-G3B949G-15 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 12.5 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 2.35 |
| Sights | White Dot Front, Adj. Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
The G3 features a polymer-frame profile with stippling patches across the grip for maximum control and retention in any shooting condition, an ergonomic palm swell and side-frame Memory Pads that provide quick, positive hand positioning. The frame has an integrated Picatinny rail. A manual/trigger safety. A refined element of the G3 is the 6-lb. trigger, designed with a smooth take-up and a surprisingly crisp, clean break exceeding that of typical striker-fired pistol trigger performance. A short reset promotes quick, controlled follow-up shots.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Taurus 1G3B949G15 G3 Full Size Frame 9mm Luger 15+1 4″ Matte Stainless Steel Barrel, Matte Serrated Stainless Steel Slide, Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail, Gray Polymer Grip, Right Hand by Taurus? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 725327625995 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 1-G3B949G-15 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 12.5 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 2.35 |
| Sights | White Dot Front, Adj. Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |












