Taurus 66 Handgun .357 Mag 7rd Capacity 4″ Barrel Matte Stainless Finish
Taurus 66 Handgun .357 Mag 7rd Capacity 4″ Barrel Matte Stainless Finish
$543.99
6 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
With a choice of 357 Magnum or 38 Special +P the Taurus 66 is a versatile 7-shot revolver that features comfortable rubber grips and a deep lustrous finish. With fixed front sights adjustable rear sights and a custom Single Action/Double Action trigger for improved accuracy and speed the 66 is the ideal self-defense firearm.
Specifications:
- FRAME SIZE: Medium
- CAPACITY: 7 rds
- ACTION TYPE: DA/SA
- CALIBER: 357 MAG / 38 SPECIAL +P
- HEIGHT: 5.70″
- WIDTH: 1.50″
- WEIGHT: 38.00 oz.
- BARREL LENGTH: 4.00″
- OVERALL LENGTH: 10.50″
- FRONT SIGHT: Fixed
- REAR SIGHT: Adjustable
- SAFETY: Transfer Bar
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Taurus 66 Handgun .357 Mag 7rd Capacity 4″ Barrel Matte Stainless Finish by Taurus? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 725327200154 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2-660049 |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | revolver |
| Barrel Finish | Matte |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | .357 Magnum |
| Capacity | 7 |
| Length | 10.5 |
| Model | 66 |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.2 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 2.8125 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Units per Box | 1 |
With a choice of 357 Magnum or 38 Special +P the Taurus 66 is a versatile 7-shot revolver that features comfortable rubber grips and a deep lustrous finish. With fixed front sights adjustable rear sights and a custom Single Action/Double Action trigger for improved accuracy and speed the 66 is the ideal self-defense firearm.
Specifications:
- FRAME SIZE: Medium
- CAPACITY: 7 rds
- ACTION TYPE: DA/SA
- CALIBER: 357 MAG / 38 SPECIAL +P
- HEIGHT: 5.70″
- WIDTH: 1.50″
- WEIGHT: 38.00 oz.
- BARREL LENGTH: 4.00″
- OVERALL LENGTH: 10.50″
- FRONT SIGHT: Fixed
- REAR SIGHT: Adjustable
- SAFETY: Transfer Bar
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Taurus 66 Handgun .357 Mag 7rd Capacity 4″ Barrel Matte Stainless Finish by Taurus? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 725327200154 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2-660049 |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | revolver |
| Barrel Finish | Matte |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | .357 Magnum |
| Capacity | 7 |
| Length | 10.5 |
| Model | 66 |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.2 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 2.8125 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Units per Box | 1 |












