Taurus G3C Handgun 9mm Luger 12rd Magazines(2) 3.26” Barrel Black Slide/Frame
Taurus G3C Handgun 9mm Luger 12rd Magazines(2) 3.26” Barrel Black Slide/Frame
$287.79
374 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Specifications:
- CALIBER: 9MM LUGER
- CAPACITY: 12 Rounds
- FRONT SIGHT: Fixed
- REAR SIGHT: Drift adjustable
- MAGAZINES INCLUDED: 2
- ACTION TYPE: SA w/Restrike
- SPECIAL FEATURES: Accessory Rail Re-Strike Capability
- FRAME SIZE: Compact
- BARREL LENGTH: 3.20 In.
- OVERALL LENGTH: 6.30 In.
- OVERALL HEIGHT: 5.10 In.
- OVERALL WIDTH: 1.20 In.
- OVERALL WEIGHT: 22.00 Oz. (Unloaded)
- TWIST RATE: 1:10 – in RH twist
- GROOVES: 6
- FRAME MATERIAL: Polymer
- FRAME FINISH: Black
- SLIDE MATERIAL: Alloy Steel
- SLIDE FINISH: Tenifer Matte Black
- BARREL MATERIAL: Stainless Steel
- BARREL FINISH: Matte Stainless
- SAFETY: Loaded Chamber Indicator Manual Safety Striker Block Trigger Safety
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Taurus G3C Handgun 9mm Luger 12rd Magazines(2) 3.26” Barrel Black Slide/Frame by Taurus? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 725327634218 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 1-G3C931-2×12 |
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 3.26" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 12 |
| Number of Magazines | 2 12 rd. |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Striker Block/Trigger |
| Shipping Weight | 2.1 |
| Sights | Black Serrated |
| Sights Type | Fixed Front/Adj Rear |
| Slide Description | Serrated |
| ATF Type | Pistol |
| Length | 6.3 |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.1 |
| Model | G3C |
Specifications:
- CALIBER: 9MM LUGER
- CAPACITY: 12 Rounds
- FRONT SIGHT: Fixed
- REAR SIGHT: Drift adjustable
- MAGAZINES INCLUDED: 2
- ACTION TYPE: SA w/Restrike
- SPECIAL FEATURES: Accessory Rail Re-Strike Capability
- FRAME SIZE: Compact
- BARREL LENGTH: 3.20 In.
- OVERALL LENGTH: 6.30 In.
- OVERALL HEIGHT: 5.10 In.
- OVERALL WIDTH: 1.20 In.
- OVERALL WEIGHT: 22.00 Oz. (Unloaded)
- TWIST RATE: 1:10 – in RH twist
- GROOVES: 6
- FRAME MATERIAL: Polymer
- FRAME FINISH: Black
- SLIDE MATERIAL: Alloy Steel
- SLIDE FINISH: Tenifer Matte Black
- BARREL MATERIAL: Stainless Steel
- BARREL FINISH: Matte Stainless
- SAFETY: Loaded Chamber Indicator Manual Safety Striker Block Trigger Safety
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Taurus G3C Handgun 9mm Luger 12rd Magazines(2) 3.26” Barrel Black Slide/Frame by Taurus? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 725327634218 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 1-G3C931-2×12 |
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 3.26" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 12 |
| Number of Magazines | 2 12 rd. |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Striker Block/Trigger |
| Shipping Weight | 2.1 |
| Sights | Black Serrated |
| Sights Type | Fixed Front/Adj Rear |
| Slide Description | Serrated |
| ATF Type | Pistol |
| Length | 6.3 |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.1 |
| Model | G3C |












