Tavor X95 Bullpup 5.56Nato 18″ FDE
Tavor X95 Bullpup 5.56Nato 18″ FDE
$1,749.99
9 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
IWI US, MFG# XFD18, UPC: 856183006014, UOM: EA, Tavor X95, 5.56 NATO, 18.5″ Barrel, Adj Sights, FDE, 30-rd, IWI, IWILG05, IWILGALL, LG05, LGALL, Case: 5
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Tavor X95 Bullpup 5.56Nato 18″ FDE by IWI - Israel Weapon Industries? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 856183006014 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XFD18 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 18.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 40.0500 |
| Model | Tavor |
| Number of Magazines | 1 / 30 rd. PMAG G3 |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 10.8 |
| Product Type | Bullpup |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 10.95 |
| Sights | Optic Ready |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
IWI US, MFG# XFD18, UPC: 856183006014, UOM: EA, Tavor X95, 5.56 NATO, 18.5″ Barrel, Adj Sights, FDE, 30-rd, IWI, IWILG05, IWILGALL, LG05, LGALL, Case: 5
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Tavor X95 Bullpup 5.56Nato 18″ FDE by IWI - Israel Weapon Industries? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 856183006014 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XFD18 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 18.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 40.0500 |
| Model | Tavor |
| Number of Magazines | 1 / 30 rd. PMAG G3 |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 10.8 |
| Product Type | Bullpup |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 10.95 |
| Sights | Optic Ready |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |












