Tikka JRTXB31620MT T3 Lite Full Size 308 Win 3+1 20″ Stainless Threaded Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Fixed Black Synthetic Stock, Right Hand
Tikka JRTXB31620MT T3 Lite Full Size 308 Win 3+1 20″ Stainless Threaded Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Fixed Black Synthetic Stock, Right Hand
$909.00
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Tikka T3x rifles are built with long-standing gunsmith expertise based on tradition and innovation, allowing you to choose between different models for the given hunting or training purpose. Security brings certainty, two-position safety, blocking both the trigger and bolt handle. Clear indicators for safety and firing pin status.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Tikka JRTXB31620MT T3 Lite Full Size 308 Win 3+1 20″ Stainless Threaded Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Fixed Black Synthetic Stock, Right Hand by Tikka? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 082442017631 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | JRTXB31620MT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 49.1500 |
| Model | T3 Lite |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 7.0 |
| Package Width | 2.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.5 |
| Sights | No Sights |
Tikka T3x rifles are built with long-standing gunsmith expertise based on tradition and innovation, allowing you to choose between different models for the given hunting or training purpose. Security brings certainty, two-position safety, blocking both the trigger and bolt handle. Clear indicators for safety and firing pin status.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Tikka JRTXB31620MT T3 Lite Full Size 308 Win 3+1 20″ Stainless Threaded Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Fixed Black Synthetic Stock, Right Hand by Tikka? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 082442017631 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | JRTXB31620MT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 49.1500 |
| Model | T3 Lite |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 7.0 |
| Package Width | 2.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.5 |
| Sights | No Sights |












