TIKKA T3X LITE 350LEG BLK 16″ TB
TIKKA T3X LITE 350LEG BLK 16″ TB
$769.00
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 082442017167 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | JRTXE31316MT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 49 |
| Model | T3 Lite |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.2 |
| Sights | No |
| UPC | 082442017167 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | JRTXE31316MT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 49 |
| Model | T3 Lite |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.2 |
| Sights | No |












