Trijicon 100229 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x 32mm Illuminated Green Chevron Reticle
Trijicon 100229 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x 32mm Illuminated Green Chevron Reticle
$1,526.35
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The ACOGs are internally-adjustable, compact telescopic sights with Tritium-illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Bindon Aiming Concept (BAC) models feature bright daytime reticles using fiber optics which collect ambient light. The ACOG combines traditional, precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Designed for use with the M16 family, every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions, without failure prone batteries.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 100229 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x 32mm Illuminated Green Chevron Reticle by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307303423 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 100229 |
| Adjustable Parallax | Illuminated Chevron |
| Adjustment Size | 2 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Eye Relief | 1.50" |
| Length | 5.80" |
| Magnification | 4x |
| Model | ACOG |
| Objective Size | 32mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Power | 4X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | Illuminated Green Chevron |
The ACOGs are internally-adjustable, compact telescopic sights with Tritium-illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Bindon Aiming Concept (BAC) models feature bright daytime reticles using fiber optics which collect ambient light. The ACOG combines traditional, precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Designed for use with the M16 family, every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions, without failure prone batteries.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 100229 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x 32mm Illuminated Green Chevron Reticle by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307303423 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 100229 |
| Adjustable Parallax | Illuminated Chevron |
| Adjustment Size | 2 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Eye Relief | 1.50" |
| Length | 5.80" |
| Magnification | 4x |
| Model | ACOG |
| Objective Size | 32mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Power | 4X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | Illuminated Green Chevron |












