Trijicon 2900044 Credo Matte Black 3-9x40mm 1″ Tube LED Illuminated Green Duplex Reticle
Trijicon 2900044 Credo Matte Black 3-9x40mm 1″ Tube LED Illuminated Green Duplex Reticle
$669.80
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Trijicon Credo riflescope gives you tough-as-nails housing with an illuminated reticle and adjustable brightness settings. Featuring ultra-lightweight aircraft grade aluminum and an anti-scratch coating. The LED reticle is allows you to use Trijicon’s Bindon Aiming Concept (BAC) for improved target contrast. Includes Bikini caps, Scopecoat, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 2900044 Credo Matte Black 3-9x40mm 1″ Tube LED Illuminated Green Duplex Reticle by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307403185 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2900044 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 3.50" – 3.70" |
| Length | 12.30" |
| Magnification | 3-9x |
| Objective Size | 40mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 5.9 |
| Power | 3X – 9X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated Green LED Duplex |
| Shipping Weight | 2.52 |
The Trijicon Credo riflescope gives you tough-as-nails housing with an illuminated reticle and adjustable brightness settings. Featuring ultra-lightweight aircraft grade aluminum and an anti-scratch coating. The LED reticle is allows you to use Trijicon’s Bindon Aiming Concept (BAC) for improved target contrast. Includes Bikini caps, Scopecoat, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 2900044 Credo Matte Black 3-9x40mm 1″ Tube LED Illuminated Green Duplex Reticle by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307403185 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2900044 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 3.50" – 3.70" |
| Length | 12.30" |
| Magnification | 3-9x |
| Objective Size | 40mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 5.9 |
| Power | 3X – 9X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated Green LED Duplex |
| Shipping Weight | 2.52 |











