Trijicon 2900038 Credo Matte Black 2-10x36mm 30mm Tube LED Illuminated Red MRAD Precision Tree Reticle
Trijicon 2900038 Credo Matte Black 2-10x36mm 30mm Tube LED Illuminated Red MRAD Precision Tree Reticle
$1,171.98
3 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Rapid target acquisition, in any light condition, at multiple distances. The Trijicon Credo 2-10×36 first focal plane tactical riflescope features exposed elevation adjustment w/return to zero. Despite being lighter weight, its tested to military standards and doesn’t sacrifice durability. Includes Bikini caps, Scopecoat, 3mm Hex key, repositionable magnification knob and replacement screw, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 2900038 Credo Matte Black 2-10x36mm 30mm Tube LED Illuminated Red MRAD Precision Tree Reticle by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307403086 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2900038 |
| Adjustment Size | .1 MRAD |
| Eye Relief | 3.40" – 3.90" |
| Length | 13.10" |
| Magnification | 2-10x |
| Model | Credo |
| Objective Size | 36mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 6.0 |
| Power | 2-10X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated Red LED MRAD Precision Tree |
| Shipping Weight | 3.05 |
Rapid target acquisition, in any light condition, at multiple distances. The Trijicon Credo 2-10×36 first focal plane tactical riflescope features exposed elevation adjustment w/return to zero. Despite being lighter weight, its tested to military standards and doesn’t sacrifice durability. Includes Bikini caps, Scopecoat, 3mm Hex key, repositionable magnification knob and replacement screw, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 2900038 Credo Matte Black 2-10x36mm 30mm Tube LED Illuminated Red MRAD Precision Tree Reticle by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307403086 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2900038 |
| Adjustment Size | .1 MRAD |
| Eye Relief | 3.40" – 3.90" |
| Length | 13.10" |
| Magnification | 2-10x |
| Model | Credo |
| Objective Size | 36mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 6.0 |
| Power | 2-10X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated Red LED MRAD Precision Tree |
| Shipping Weight | 3.05 |












