Trijicon 2900001 Credo HX Satin Black 4-16x50mm 30mm Tube LED Illuminated Red MOA Center Dot Reticle
Trijicon 2900001 Credo HX Satin Black 4-16x50mm 30mm Tube LED Illuminated Red MOA Center Dot Reticle
$1,256.11
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Designed specifically for long-range hunting, the Trijicon Credo HX riflescope offers exposed adjusters that are precise and repeatable. The tough-as-nails aircraft-grade aluminum housing will withstand the rigors of the hunt and the illuminated reticle options give you the advantages of fast, accurate shot placement. Carry more out than you carried in. Includes Bikini caps, Scopecoat, 3mm and a 1.5 Hex key, repositionable magnification knob and replacement screw, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 2900001 Credo HX Satin Black 4-16x50mm 30mm Tube LED Illuminated Red MOA Center Dot Reticle by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307403383 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2900001 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 3.10" – 3.80" |
| Length | 14.50" |
| Magnification | 4-16x |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Reticle | Illuminated Red LED MOA Center Dot |
| Shipping Weight | 3.23 |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 5.9 |
| Power | 4X – 16X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
Designed specifically for long-range hunting, the Trijicon Credo HX riflescope offers exposed adjusters that are precise and repeatable. The tough-as-nails aircraft-grade aluminum housing will withstand the rigors of the hunt and the illuminated reticle options give you the advantages of fast, accurate shot placement. Carry more out than you carried in. Includes Bikini caps, Scopecoat, 3mm and a 1.5 Hex key, repositionable magnification knob and replacement screw, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 2900001 Credo HX Satin Black 4-16x50mm 30mm Tube LED Illuminated Red MOA Center Dot Reticle by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307403383 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2900001 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 3.10" – 3.80" |
| Length | 14.50" |
| Magnification | 4-16x |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Reticle | Illuminated Red LED MOA Center Dot |
| Shipping Weight | 3.23 |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 5.9 |
| Power | 4X – 16X |
| Product Type | Accessory-Scopes |











