Trijicon 3000001 Tenmile HX 3-18x 44mm Obj 35.30-5.90 ft @ 100 yds FOV 30mm Tube Satin Black Finish LED Illuminated Red/Green MOA Precision Tree
Trijicon 3000001 Tenmile HX 3-18x 44mm Obj 35.30-5.90 ft @ 100 yds FOV 30mm Tube Satin Black Finish LED Illuminated Red/Green MOA Precision Tree
$1,867.56
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The confidence you’ll get with the highly versatile Trijicon Tenmile HX by your side. Expect pinpoint precision at long range, all-weather performance you can trust in the middle of nowhere and extremely precise, repeatable adjusters. And the first focal plane MOA Precision Tree reticle allows you to quickly hold for range and wind regardless of magnification. The exposed elevation zero stop allows you to quickly return to zero. Includes Sunshade, Tenebraex Flip Caps, Scopecoat, 3mm and 1.5mm Hex key, repositionable magnification knob and replacement screw, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 3000001 Tenmile HX 3-18x 44mm Obj 35.30-5.90 ft @ 100 yds FOV 30mm Tube Satin Black Finish LED Illuminated Red/Green MOA Precision Tree by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307403543 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3000001 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 3.90"-3.40" |
| Length | 15.02" |
| Magnification | 3-18x |
| Model | Tenmile |
| Objective Size | 44mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 4.7 |
| Package Width | 8.1 |
| Power | 3-18X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | LED Illuminated Red/Green MOA Precision Tree |
| Shipping Weight | 3.6 |
The confidence you’ll get with the highly versatile Trijicon Tenmile HX by your side. Expect pinpoint precision at long range, all-weather performance you can trust in the middle of nowhere and extremely precise, repeatable adjusters. And the first focal plane MOA Precision Tree reticle allows you to quickly hold for range and wind regardless of magnification. The exposed elevation zero stop allows you to quickly return to zero. Includes Sunshade, Tenebraex Flip Caps, Scopecoat, 3mm and 1.5mm Hex key, repositionable magnification knob and replacement screw, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Trijicon 3000001 Tenmile HX 3-18x 44mm Obj 35.30-5.90 ft @ 100 yds FOV 30mm Tube Satin Black Finish LED Illuminated Red/Green MOA Precision Tree by Trijicon? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 719307403543 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3000001 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 3.90"-3.40" |
| Length | 15.02" |
| Magnification | 3-18x |
| Model | Tenmile |
| Objective Size | 44mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 4.7 |
| Package Width | 8.1 |
| Power | 3-18X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | LED Illuminated Red/Green MOA Precision Tree |
| Shipping Weight | 3.6 |












