Wilson Combat 2EDCXCP9A EDC X9 2.0 9mm Luger 15+1 4″ Stainless Fluted Barrel, Armor-Tuff Stainless Steel Tri-Top Cut Slide, Combat-Tuff Aluminum Frame w/Beavertail, Black Polymer Grip
Wilson Combat 2EDCXCP9A EDC X9 2.0 9mm Luger 15+1 4″ Stainless Fluted Barrel, Armor-Tuff Stainless Steel Tri-Top Cut Slide, Combat-Tuff Aluminum Frame w/Beavertail, Black Polymer Grip
$3,703.00
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Launched in 2016, the EDC X9 merging the timeless design of the 1911 with the features that modern shooters demand. The EDC X9 2.0, which builds upon the foundation of its predecessor, featuring upgrades that deliver performance and reliability. Includes two 15rd magazines.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Wilson Combat 2EDCXCP9A EDC X9 2.0 9mm Luger 15+1 4″ Stainless Fluted Barrel, Armor-Tuff Stainless Steel Tri-Top Cut Slide, Combat-Tuff Aluminum Frame w/Beavertail, Black Polymer Grip by Wilson Combat? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810129406726 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2EDCXCP9A |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 5.0 |
| Sights | Battlesight/ FO Front Sight |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Tri-Top Cut |
Launched in 2016, the EDC X9 merging the timeless design of the 1911 with the features that modern shooters demand. The EDC X9 2.0, which builds upon the foundation of its predecessor, featuring upgrades that deliver performance and reliability. Includes two 15rd magazines.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Wilson Combat 2EDCXCP9A EDC X9 2.0 9mm Luger 15+1 4″ Stainless Fluted Barrel, Armor-Tuff Stainless Steel Tri-Top Cut Slide, Combat-Tuff Aluminum Frame w/Beavertail, Black Polymer Grip by Wilson Combat? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810129406726 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2EDCXCP9A |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 5.0 |
| Sights | Battlesight/ FO Front Sight |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Tri-Top Cut |











