Winchester XPR Sporter Rifle 6.8 Western 3rd Magazine 24″ Barrel Walnut
Winchester XPR Sporter Rifle 6.8 Western 3rd Magazine 24″ Barrel Walnut
$666.72
10 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Features:
- Close-grained Grade I Walnut stock with crisp checkering on the pistol grip and fore-end. The flattened fore-end profile improves stability from sandbags or a bench rest
- Perma-cote matte black metal surfaces minimize glare to help prevent game-spooking reflections and protect from corrosion
- Inflex technology recoil pad directs energy down and away from your cheek to reduce felt recoil
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Winchester XPR Sporter Rifle 6.8 Western 3rd Magazine 24″ Barrel Walnut by Winchester? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 048702023071 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 535709299 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black Perma-Cote |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.8 Western |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 50.2000 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | Drilled & Tapped |
Features:
- Close-grained Grade I Walnut stock with crisp checkering on the pistol grip and fore-end. The flattened fore-end profile improves stability from sandbags or a bench rest
- Perma-cote matte black metal surfaces minimize glare to help prevent game-spooking reflections and protect from corrosion
- Inflex technology recoil pad directs energy down and away from your cheek to reduce felt recoil
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Winchester XPR Sporter Rifle 6.8 Western 3rd Magazine 24″ Barrel Walnut by Winchester? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 048702023071 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 535709299 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black Perma-Cote |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.8 Western |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 50.2000 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | Drilled & Tapped |











