Winchester Guns 534228141 Model 1873 Sporter 45 Colt (LC) 14+1 Cap 24″ Octagon Barrel Color Case Hardened Rec Satin Oiled Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size)
Winchester Guns 534228141 Model 1873 Sporter 45 Colt (LC) 14+1 Cap 24″ Octagon Barrel Color Case Hardened Rec Satin Oiled Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size)
$1,756.40
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Model 1873 is loved by Cowboy Action Shooters because it fires the same ammo as their revolvers. It features a beautiful walnut stock with a satin oil finish that’s velvet smooth to the touch. It has a quality, level of polish and finishes that are superior. The steel loading gate provides for smoother loading. The rear tang is drilled and tapped for an optional tang-mounted rear sight for a more precise sight picture. This Sporter model features a color case hardened receiver finish, pistol grip stock, and octagon barrel.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Winchester Guns 534228141 Model 1873 Sporter 45 Colt (LC) 14+1 Cap 24″ Octagon Barrel Color Case Hardened Rec Satin Oiled Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size) by Winchester? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 048702006135 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 534228141 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Polished Blued |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .45 Long Colt |
| Capacity | 13 |
| Length | 50.6500 |
| Model | 1873 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:26" |
| Safety | Hammer |
| Shipping Weight | 10.1 |
| Sights | Gold Bead Front/Buckhorn Rear |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
The Model 1873 is loved by Cowboy Action Shooters because it fires the same ammo as their revolvers. It features a beautiful walnut stock with a satin oil finish that’s velvet smooth to the touch. It has a quality, level of polish and finishes that are superior. The steel loading gate provides for smoother loading. The rear tang is drilled and tapped for an optional tang-mounted rear sight for a more precise sight picture. This Sporter model features a color case hardened receiver finish, pistol grip stock, and octagon barrel.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Winchester Guns 534228141 Model 1873 Sporter 45 Colt (LC) 14+1 Cap 24″ Octagon Barrel Color Case Hardened Rec Satin Oiled Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size) by Winchester? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 048702006135 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 534228141 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Polished Blued |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .45 Long Colt |
| Capacity | 13 |
| Length | 50.6500 |
| Model | 1873 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:26" |
| Safety | Hammer |
| Shipping Weight | 10.1 |
| Sights | Gold Bead Front/Buckhorn Rear |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |











